Ara
  • Özgün Ergin

Boşanma Sürecinde Çocuğum İçin Neler Yapmalıyım?

En son güncellendiği tarih: 23 May 2020

Boşanma süreci oldukça zor ve sonuçları tüm hayatımıza (ailemize, akrabalarımıza ve topluma) yansıyan önemli bir dönemdir. Bu zorluğun üstesinden gelebilmek için hem boşanma süreci öncesinde hem de sonrasında yapılabilecek birçok şey vardır. Bunlardan en önemlileri elbette bu süreçten en çok etkilenmesi beklenen çocuklarımızla ilgili olanlardır.


Boşanma sürecinden zarar görme ihtimali yüksek olan çocuklarımız için yapılabilecekleri en kısa zamanda hayata geçirmek oldukça önemlidir.


Anne ve babanın sağladığı zeminin çocuk için ‘güven’ anlamına geldiği ve bu güvenilir zeminde çocuğun büyüyüp gelişmesinin, tüm ihtiyaçlarının bu zeminde giderilmesinin gerekliliği unutulmamalıdır. Bu noktadan hareket edecek olursak boşanmak çocuklar için bir ‘zemin kaybı’ olacaktır. Bu güvenli zemini kaybeden çocuğun endişeleri ve soruları her geçen gün artacaktır. Kendi başına yaşananlara anlam vermeye çalışan çocuklar, ilk başta boşanmayla ilgili kendilerini suçlayacak, yaptıkları veya düşündükleri bir şeyin buna sebep olduğunu zannedeceklerdir. Bu gibi yanlış düşünceleri önlemek için mümkünse Anne ve Baba birlikte en kısa zamanda boşanma hakkında çocuklarıyla konuşmalıdır.


Boşanma konuşması çocuğun yaşına uygun cümlelerle, taraflardan birini suçlayıcı ifadeler içermeyen, gereksiz ayrıntılara yer vermeyen biçimde yapılmalıdır. ‘Boşanmanın sebebinin kendisi olmadığı, yalnız kalmayacağı, sevilmeye devam edeceği, annesini veya babasını kaybetmeyeceği’ gibi noktaların vurgulanacak asıl konular olduğu unutulmamalıdır. Ve çocuğun soracağı diğer sorulara (bundan sonra ne olacak, kiminle ve nerede yaşamaya devam edeceğim, vb.) doğru cevapları içeren bir konuşma olmasına dikkat edilmelidir.


            Boşanma konuşması yapıldıktan sonra, çocuğun zihninde yeniden güvenli bir zeminin oluşabilmesi için verilen tüm sözlerin tutulması en önemli başlangıç noktasıdır. Elbette bu yeterli olmayacaktır ve daha yapılacak birçok şey bulunmaktadır. Ancak çocuklar açısından doğru bir başlangıç, boşanma sürecinin olumsuz etkilerinin en aza indirilmesinde son derece yararlı olacaktır.


#uykubozukluğu #yardım

14 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
 
  • Instagram
  • LinkedIn

©2020, Uzman Psikolog Özgün Ergin